SVERIGES STÖRSTA JÄMFÖRELSESAJT FÖR JAKTPRODUTKER!
Jaktbutik.net Jaktbutik.net
  • Startsida
  • Alla tester & omdömen
    • Värmeväst bäst i test
    • Vapenskåp – Bäst i test
    • Kikarsikte bäst i test
    • Jaktvapen bäst i test
    • Jaktställ bäst i test
    • Jaktradio bäst i test
    • jaktknivar bäst i test
    • Jaktkängor bäst i test
    • Jaktjacka bäst i test
    • Jaktbyxor bäst i test
    • Haspelspö bäst i test
    • Fiskespö köpguide
    • Jaktkläder bäst i test
    • Åtelkamera bäst i test
    • Luftgevär bäst i test
  • Blaser Guiden
  • Blogg
  • Om oss
  • Kontakta oss
Önskelista
Meny
Jaktbutik.net Jaktbutik.net
Åtelkamera UOVision Compact LTE/4G 20mp - Cloud-App
Åtelkamera UOVision Compact LTE/4G 20mp - Cloud-App
Åtelkamera UOVision Compact LTE/4G 20mp - Cloud-App
Åtelkamera UOVision Compact LTE/4G 20mp - Cloud-App
Åtelkamera UOVision Compact LTE/4G 20mp - Cloud-App
Åtelkamera UOVision Compact LTE/4G 20mp - Cloud-App
Klicka för att förstora
HemElektronikKamerorÅtelkamera / Viltkamera Åtelkamera UOVision Compact LTE/4G 20mp – Cloud-App
Föregående produkt
Åtelkamera UOVision LiveStream 4G - Övervakningskamera
Åtelkamera UOVision LiveStream 4G - Övervakningskamera 4,499.00kr
Tillbaka till produkter
Nästa produkt
5-PACK Åtelkamera Boly Guard 584 MMS 24MP
5-PACK Åtelkamera Boly Guard 584 MMS 24MP 12,475.00kr

Åtelkamera UOVision Compact LTE/4G 20mp – Cloud-App

2,795.00kr

Det här är ett test och omdöme av Åtelkamera UOVision Compact LTE/4G 20mp - Cloud-App. Vi är mycket selektiva med vilka produkter som vi rekommenderar, vi testar och ger omdöme för att du som kund alltid ska hitta rätt produkt till det bästa priset! Hos oss kan du få tillgång till det bästa priset just nu för Åtelkamera UOVision Compact LTE/4G 20mp - Cloud-App ihop med en objektiv recension. Tryck på ”gå till butik” knappen nertill för aktuellt pris. Du kommer då slussas till den leverantören som har bäst pris på produkten just nu!

Gå till butik!

Jämför
Lägg till i önskelistan
Artikelnr: 185565637 Kategori: Åtelkamera / Viltkamera
Dela
  • Beskrivning
  • Ytterligare information
  • Recensioner (0)
Beskrivning

Nya UOVision Compact LTE/4G 20MP Cloud, är som namnet Compact säger, topp-prestanda förpackat i ett kompakt format till ett rimligt pris!
Den har en 20MP högupplöst kamera och FullHD-Video, äkta 4G!
Hanteras via UOVisions molntjänst LinckEazi Cloud.

Förmodligen en av marknadens mest prisvärda kamera sett till driftsäkerhet och prestanda och garanti!

UOVision Compact LTE
– Molnkamera som sänder bild/video snabbt till LinckEazi-appen i mobilen.

– Fjärrstyrning av alla inställningar via app

– Enkel installation, ”Plug and Play”

– Kompakt format 12 x 10 cm

– Äkta 4G / LTE-modul med en 20mp sensor som levererar superfina foton och HD-videor direkt till mobilen.
Tack vare den moderna GSM modulen (mobilenheten) sänder kameran bilder och video snabbt över 4G-nätet (går även på 2- & 3G).

– Kameran sänder en förminskad bild, detta för att hålla nere driftkostnaden (spara surf/data på SIM-kortet), den förminskade bilden som skickas är ändå väldigt tydlig och skarp (se bilderna) vill man så kan man snabbt begära att kameran ska skicka den högupplösta originalbilden eller videoklippet.

– Veckotimer med 4 olika tider för varje dag, osynlig IR-blixt, fjärrstyrning av alla inställningar via app är bara några exempel på alla smarta funktioner.

– Hanteras helt via appen LinckEazi, bilderna kan även sändas till e-post om man vill.

UOVisions molntjänst LinckEazi Cloud

Kameran tar bild/video som vanligt och sänder den snabbt och direkt till molntjänsten LinckEazi, appen i mobilen skickar dig omgående en notis om att kameran har tagit en ny bild/video och bilden kan då ses direkt i LinckEazi-appen.
( Bilderna kan även fås skickade till e-post om man så vill)

Appen ger en mycket bra överblick över kamerans inställningar och strukturerar bilderna på ett bra sätt oavsett hur många kameror du använder.

Du har full tillgång till kamerans foton och videoklipp och kan ändra alla inställningar från appen eller webben oavsett var i världen du befinner dig.
Plug and Play. Installationen är också enkel, kameran kopplar upp sig automatiskt mot operatörens nätverk och genom att läsa av kamerans serienummer med mobilkameran kopplar kameran snabb ihop sig med appen!

Gratis lagring av bilder och video på LinckEazi-molnet upp till 10 dagar.
Det räcker gott och väl, får man någon viktig bild som vill spara kan man tanka ner den till mobilen. Och alla bilder som kameran tar sparas på minneskortet i kameran.

Vill du lagra bilderna längre så går det bra mot en kostnad: 1,99€ / månad för 6 månaders lagring och 2,59€ / månad för 1 års lagring. (blir ännu billigare om man betalar årsvis)

Cloud-kamerors fördelar mot ”traditionella modeller” är:
Mycket enkel att installera / komma igång med.
• Alla foton och videoklipp samlas i en kostnadsfri app och webbportal som ger bra överblick över dina
bilder och kameror.
• Obegränsat med kameror kan läggas till på varje konto.
• Upp till 12 st gästkonton kan skapas och 12 st kameror kan delas. Perfekt för jaktlag, föreningar,
myndigheter och företag etc.
• Sänder låg och högupplösta foton och videoklipp till molntjänsten.

Basfakta ”åtelkamera”
Kameran tar en bild när något rör sig framför kameran och skickar den direkt till mobilen. Kameran kan drivas med AA-batterier och använder sig av det mobila nätverket. Detta skapar en enorm flexibilitet och fungerar utmärkt för att övervaka hemmet, entreprenadmaskiner, sommarstugan, vilt etc.

Foto & Video kvalité:
UOVision Compact LTE Cloud levererar väldigt hög bildkvalité oavsett om det är dag eller natt. Kameran går att ställa in i följande upplösningar: 20MP, 16MP, 12MP, 10MP, 8MP , 3MP. Kameran kan ställas in att ta 1-10 bilder i följd vid detektion. Videokvalitén är ljusterbar i tre olika upplösningar, Full HD 1080P eller 720P & WVGA.

På natten när det är mörkt tar kameran svart/vita bilder, detta för att kameran varken ska skrämma djur eller avslöjas för en människa.

Sändningsfunktion:
Kameran sänder bilder och video över LTE = äkta 4G, 3G, 2G-nätet.
Compact LTE har den överlägset bästa bildkvalité på både bilder och video som sänds direkt till mobilen. Kameran kan också sända högupplösta videoklipp i 1080P HD upplösning (10 sekunder) med mycket bra ljudupptagning. Vill man ha längre videosekvenser så går det bra upp till 20 sekunder men då i lägre upplösning. Som går att öppna i de flesta smartphones och surfplattor. ( .MP4 format )

Bilden eller videon skickas direkt efter kameran har tagit den. Kameran sänder en förminskad bild, detta för att hålla nere driftkostande (spara surf på sim-kortet) den förminskade bilden som skickas är ändå väldigt tydlig och skarp (se bilderna) vill man så kan man snabbt begära att kameran ska skicka den högupplösta bilden orginalbilden eller videoklippet.

En av alla bra funktion på Compact LTE är att om kameran är inställd på att tex ta 5 bilder i en serie så kan du bestämma vilken av dessa 5 bilder som kameran ska skicka till dig. Av egen erfarenhet oavsett kamera så händer det ibland att man får nosen på bild av tex en räv eller björn eftersom dom ofta är väldigt försiktiga när dom går fram på en åtel. Har man ställt in kameran att ta en bildserie om 5 bilder i en följd och ställt in att den ska skicka den 5:e bilden så löser man oftast dessa problem för då har djuret hunnit längre in i kamerans fotovinkel/område.

Om man av någon anledning vill så kan man begränsa kameran till att endast skicka ett visst antal bilder per dygn, från 1 bild till obegränsat.

Tillsammans med bilden som kommer får du information om datum och tid när bilden tagits, temperatur, batteristyrka, månfas, signalstyrka, SD-kortets (minneskort) status. Information om bilden är tagen pga. av att PIR/rörelsesensorn utlösts eller en Time Lapse / tidsgenereradbild eller begärd via APP/SMS.

Compact LTE har en toppmodern GSM-modul (mobilenhet) och sänder bilderna väldigt snabbt även om mottagningen är åt det sämre hållet samtidigt växlar kameran automatiskt mellan både 2G, 3G & 4G- nätet för att hitta den bästa mottagningen och detta ökar säkerheten att fotot/videon skickas.

Time Lapse, Timer och rörelse:
Är funktioner som optimerar bevakningen, UOVision är unika på sitt sätt att kunna kombinera dessa tre funktioner samtidigt.

Time Lapse är en funktion som fotograferar på en viss inställd tidsintervall, om du tex ställer in kamerans Time Lapse funktion på 8 timmar så kommer kameran att ta en bild/video varje 8:e timme oavsett om det är någon rörelse eller ej framför kameran. En mycket smart funktion om man tex vill hålla koll på en termometer i fritidshuset, eller kolla kamerans status, bevaka en levandefångstfälla, ja användningsområdet är väldigt brett.
Funktionen går självklart att kombinera med PIR/rörelsesensorn samt med Timern.

Timer gör att du kan bestämma vilka dagar och tider kameran ska vara aktiv på rörelsesensorn. UOVision är ensam på marknaden om att ha så kallad veckotimer som du kan ställa in 2 olika tider varje veckodag måndag-fredag, en mycket bra funktion vid övervakning på tex en arbetsplats. Går att kombinera med Time Laps- funktionen.

Rörelsesensor & Reaktionstid UOVision Compact LTE har en mycket bra nyutvecklad sensor med brett avkänningsområde som är anpassat efter kamerans fotovinkel. Kamerans rörelsesensor har lång räckvidd och hög känslighet, den kan ställas in i 3 olika lägen: Låg, Auto och Hög. Compact LTE reagerar mycket snabbt i läget Hög, endast 0,4 sekunder (på andra modeller 1,2 sekunder 0,9 sekunder och 0,6 sekunder).
Funktionen går att kombinera med Timer, Time Lapse.

Fjärrstyrning:
Med APPen eller webportalen så kan du enkelt styra / ändra kamerans ALLA inställningar KOSTNADSFRITT. Med fjärrstyrningsfunktionen påslagen så förbrukar kameran betydligt mera ström eftersom den ligger online mot nätverket.
Funktionen kan ställas in att vara aktiv från varje halv timme upp till 24 timmar om dygnet.
Vi rekommenderar att använda externström om du använder funktionen ofta.

Ett urval av funktioner som kan ändras:
-Begära att kameran ska ta en bild eller video och skicka till dig
-Slå På / Av kamerans sändningsfunktion.
-Växla mella foto och videoläge
-Blixtens styrka
-Bildupplösning

LinckEazi är en kostnadsfri tjänst. Appen laddar du ner via Google Play (android) eller App store (iOS). Om du vill använda webbportalen så finns den här: https://www.linckeazi.com

Display:
Saknas, installeras via appen LinckEazi

SD-minneskort:
SDHC-kort måste du ha för att kameran ska fungera, kameran lagrar alla bilder och videor på minneskortet. Om du vill slippa hålla koll och tömma minneskortet så finns funktionen ”skriv över” det betyder att när minneskortet är fullt så skriver kameran automatiskt över den äldsta filen (funktionen är valbar: av/på). Kameran stöder SDHC-minneskort i storlekarna 2-32GB, 16GB eller mer är att föredra.

Strömförsörjning:
UOVision Compact LTE rymmer 8st AA batterier, vi rekommenderar att använda litium batterier på grund av att de inte tappar kapacitet vid minusgrader och har längre livslängd. Kameran kan också drivas med 6 volts externström tillsammans med UOVisions strömkabel eller en 220volts nätadapter.

Montering:
Kameran kan enkelt monteras med medföljande spännrem på tex ett träd eller stolpe. Väggfäste finns att köpa som tillbehör, med väggfäste så kan du enklare vinkla kameran.

Tillbehör som behövs:
SDHC-kort (minneskort) och batterier för att få kameran att starta.
SIM-kort (telefonkort) för att kameran ska sända.
Extern antenn där mottagningen är dålig.

Medföljande tillbehör:
Manual, spännrem för montering, 17 cm vikbar antenn.
1 års garanti.

Molnkamera: Ja hanteras helt via app eller webbläsaren LinckEazi (GRATIS).
Sänder bilder och video samt fjärrstyrs helt via LinckEazi som är en kostnadsfri app och webbportal
( Kameran kan även sända till mejl (via moln) om man vill )

Specifikationer:
Installation: Mycket enkel, Plug and Play
Bildupplösning: Valbar, 20MP, 16MP, 12MP, 8MP, 3MP
Videoupplösning: Full HD 1080P eller 720P & WVGA
Lins (ljusstyrka): F1,85
Fotovinkel: Bildvinkel = 64°
FOV (synfält på 10m): 7,72 meter
PIR/Rörelsesensor: Multizone
PIR/Rörelsesensor känslighet: Justerbar: Låg, Auto, Hög
Reaktionstid (PIR): 0,4 sekunder
PIR intervall: Valbar, 0 sekunder till 60 minuter
Videolängd: 5–60 sekunder
Seriebildstagning: 1–10 bilder
Nätverk: LTE/4G samt 3G och 2G.
Sänder foto: Ja
Sänder video: Ja
Ljudupptagning (video): Ja
Säker anslutning: Ja, SSL, TLS, SSL/TLS
Fjärrstyrning: Ja via LinckEazi app och webbportal (GRATIS)
GPS: Ja, visar kamerans position på karta i appen och webbportalen.
IR-Blixt: 40 st osynliga IR-lampor (940nm våglängd), Ställbar i två lägen: 50% och 100%
Räckvidd IR-blixt: 15 meter
Display: Nej
SIM-kort: Nano-SIM (ingår ej)
Minneskortsplats: MicroSDHC från 8GB upp till 32GB (ingår ej)
Bluetooth: Nej
Time Lapse (tidsgenererade bilder): 3 min – 24 timmar
Strömkälla: 8xAA samt uttag för extern ström.
Batterivarning: Ja via app
IP klassning: 66
Stativgänga: Ja, på under- & baksida
Storlek: 12 x 10 x 7 cm
Vikt: 287 gram (utan batterier)
Utgångar: USB, 6V DC
Arbetstemperatur: -20 – +50°C
Kompatibel med Android, Apple och Windows
CE, FCC och RoHS godkänd: Ja
Språk: Svenska, engelska, norska, tyska

Ytterligare information
Utförande

Med SIM-Kort, Utan SIM-Kort

Recensioner (0)

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Bli först med att recensera ”Åtelkamera UOVision Compact LTE/4G 20mp – Cloud-App” Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Relaterade produkter

Jämför
Snabbvy
Lägg till i önskelistan
Stäng

Åtelkamera UOVision UM785-4G/LTE 20mp Cloud-App

Åtelkamera / Viltkamera
3,995.00kr
Gå till butik!
Jämför
Snabbvy
Lägg till i önskelistan
Stäng

5-PACK Åtelkamera Boly Guard 584 MMS 24MP

Åtelkamera / Viltkamera
12,475.00kr
Gå till butik!
Jämför
Snabbvy
Lägg till i önskelistan
Stäng

Reolink Go PT Kamera 4G Livestreaming , med solpanel

Åtelkamera / Viltkamera
4,695.00kr
Gå till butik!
Jämför
Snabbvy
Lägg till i önskelistan
Stäng

3-PACK Åtelkamera Boly Guard 584 MMS 24MP

Åtelkamera / Viltkamera
7,485.00kr
Gå till butik!
Jämför
Snabbvy
Lägg till i önskelistan
Stäng

Åtelkamera Scout Guard 520

Åtelkamera / Viltkamera
1,395.00kr
Gå till butik!
Jämför
Snabbvy
Lägg till i önskelistan
Stäng

10-PACK Åtelkamera Boly Guard BG584 MMS 24MP

Åtelkamera / Viltkamera
24,950.00kr
Gå till butik!
Jämför
Snabbvy
Lägg till i önskelistan
Stäng

Åtelkamera Boly Guard 584 MP Paket – Inkl. inställning för MMS

Åtelkamera / Viltkamera
4,995.00kr
Gå till butik!
Jämför
Snabbvy
Lägg till i önskelistan
Stäng

Hunter Premium Pro 4G LTE

Åtelkamera / Viltkamera
2,599.00kr
Gå till butik!

Utvalda produkter

  • 173007795-origpic-9eaf22.jpg Aclima Designwool Marius Crewneck Dam 1,200.00kr
  • 119614816-origpic-dffabb.jpg Pinewood Coolmax Liner Strumpa 99.00kr
  • 159573603-origpic-fbc5df.jpg Avignon Ull liner 3-pack 249.00kr

Nya produkter

  • 164259829-origpic-515a94.jpg Neewa Ställbart Draghalsband 139.00kr
  • 186666887-origpic-805195.jpg Vortex Sure Fit Scope Cover XL 329.00kr
  • 154760390-origpic-742333.jpg Laddclips till Garmin DC50 275.00kr
Jaktbutik.net

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Håll er uppdaterade och få e-post om de senaste nyheterna inom jakt!

Följ våra socialamedier!

Jaktbutik.net

Jaktbutik.net är perfekt för dig som vill rusta upp inför jaktsäsongen 2022

  • Vasagatan 16, 111 20 Stockholm
  • hello@jaktbutik.net

Inlägg
  • Jaktbutik-9
    Ultracom r10i 4g lte
    januari 31, 2024 Inga kommentarer
  • Jaktbutik-7
    Ultracom hundpejl r10i hybrid
    januari 31, 2024 Inga kommentarer

Användbara länkar

  • Sitemap
  • Policy
Footer Menu
  • Startsida
  • Alla tester & omdömen
    • Värmeväst bäst i test
    • Vapenskåp – Bäst i test
    • Kikarsikte bäst i test
    • Jaktvapen bäst i test
    • Jaktställ bäst i test
    • Jaktradio bäst i test
    • jaktknivar bäst i test
    • Jaktkängor bäst i test
    • Jaktjacka bäst i test
    • Jaktbyxor bäst i test
    • Haspelspö bäst i test
    • Fiskespö köpguide
    • Jaktkläder bäst i test
    • Åtelkamera bäst i test
    • Luftgevär bäst i test
  • Blaser Guiden
  • Blogg
  • Om oss
  • Kontakta oss
Jaktbutik.net 2022
payments
  • Meny
  • Kategorier
  • Alla tester & omdömen
  • Blaser Guiden
  • Avståndsmätare
    • Tillbehör avståndsmätare
  • Jaktradio
    • Tillbehör jaktradio
  • Kameror
    • Actionkamera
    • Åtelkamera
    • Kamera tillbehör
  • Vapen
    • Vapentillbehör
    • Vapenvård
  • Fiske
    • Ekolod
    • Haspelspö
    • Havsfiskespö
    • Metspö
    • Spinnspö
    • Trollingspö
    • Vinterfiske
  • Fritidskläder
    • Dam
    • Herr
  • Jaktkläder
    • Dam
    • Herr
    • Barn
    • Övriga kläder
  • Jakttillbehör
    • Jaktknivar
    • Lerduvekastare
    • Viltkylar
  • Optik
    • Handkikare
    • Kikarsikten
    • Monokikare
    • Mörkerkikare
    • Rödpunktsikte
    • Tubkikare
    • Värmekamera
  • Vapentillbehör
    • Skjutstöd
    • Vapenfodral
    • Vapenvård
    • Ljuddämpare
  • Home
  • Blogg
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Önskelista